رد کردن لینک ها

چرا نویسنده UX و کپی رایتر و استراتژیست محتوا یکی نیستند

نویسنده ux و کپی رایتر یک نفرند؟ استراتژیست محتوا کیست؟ طراح محتوا چه؟ اول بیایید این‌ها را از فارگلیسی تغییر دهیم و به جای نویسنده UX، استراتژیست محتوا، طراح محتوا و کپی‌رایتر بنویسیم UX Writer و Content Strategy و Content Design و Copywriter تا معلوم شود داریم در مورد چه صحبت می‌کنیم.

هرچند که این واژه‌ها را هم بدانید باید برای‌تان بگوییم که در این اوضاع محتوای فارسی و گاهی انگلیسی خیلی سخت است که بگوییم هر کدام از این آدم‌ها دارد چه‌کار می‌کند، چه مسئولیت‌هایی دارد و باید به چه کسی پاسخ‌گو باشد. در این زمین بازی تازه به دلیل تازگی اختلاف نظرها بسیار است و ما برای گفتن از تفاوت نویسنده UX و کپی رایتر بهتر است نقش‌هایی که ممکن است با نویسنده UX اشتباه گرفته شوند را بگوییم.

نویسنده UX یا UX Writer

نویسنده UX یا تجربه‌نویس در ساده‌ترین شکل خود کسی است که برای ساخت تجربه کاربر قلم می‌چرخاند. یو ایکس رایتر کلماتی را می‌نویسد که کاربران در استفاده از محصولات دیجیتال می‌خوانند و می‌شنوند. نوشته‌ی یواکیس باید شفاف، مختصر و مفید باشد. هدف نویسنده UX این است که کاربر سردرگم نشود و راه‌اش را بدون این که انرژی زیادی صرف کند پیدا کند.

تجربه‌نویس معمولا در کنار طراح تجربه و تیم محصول کار می‌کند و به مدیر محصول پاسخ‌گو است. هرچند که در تیم‌های مختلف و سازمان‌های متفاوت ممکن است اوضاع متفاوت باشد.

کپی‌رایتر یوایکس یا UX Copywriting

راستش را بخواهید یوایکس کپی رایتر اصلا وجود خارجی ندارد که بخواهد بین نویسنده UX و کپی رایتر قرار بگیرد یا تقاوتی ایجاد کند، مثل این است که هواشناسی به جای این که بگوید آسمان فردا بگوید آسمان پاره فردا، جزو امکانات زبانی‌مان هست که این کلمات را به هم وصل کنیم. اما کارکرد تخصصی ندارد و به درد ترانه‌های محمد صالح‌علا می‌خورد. کپی‌رایتر یوایکس هم همین است.

کپی‌رایتر فارغ از درون‌گرا و برون‌گرا بودن متن، برای مقاصد تبلیغاتی می‌نویسد و در خدمت تیم مارکتینگ است. می‌نویسد تا توجه جلب کند، تا محصولی را بشناساند، بفروشد و … اما نویسنده UX چنین نمی‌کند. کاری با تیم مارکتینگ ندارد و این اشتباه از آن‌جایی شروع می‌شود که در تعریف‌های اولیه از فعالیت UX writer از کلمه میکروکپی استفاده کرده‌ایم. هرچند هنوز دیر نشده، همین حالا شما هم مثل ما می‌دانید که UX Copywriter = UX writer یا بهتر است خط بکشیم و بنویسیم:

 UX Copywriter

استراتژیست محتوا یا Content Strategy

تعریف فعالیت‌های استراتژیست محتوا بسیار گسترده‌تر از آن است که بتوان تصور کرد. یک استراتژیست با مسیر حرکت محتوا و مدیریت آن سر و کار دارد. ممکن است در مورد یک وب‌سایت تصمیم‌سازی کند، به یک اپلیکیشن کمک کند تا رشد کند یا سرویس‌های دیجیتال مختلف را سر و سامان دهد. استراتژیست‌های محتوا معمولا خودشان قرار نیست چیزی بنویسند یا طراحی کنند اما در سازمان‌های کوچک یا در ایران معمولا همه‌کار می‌کنند و وقتی اگر داشته باشند صرف این می‌کنند که اطلاعات مختلف را جمع‌آوری و بررسی کنند.

استراتژیست‌های محتوا معمولا در کنار تیم‌های مارکتینگ و محصول کار می‌کنند، چرا که مارکتینگ مسیر حرکت محتوا را نشان می‌دهد و محصول امکاناتی که برای انتشار و گاهی تولید محتوا ضروری است را ایجاد می‌کند.

طراح محتوا یا Content Design

ما در ایران کم‌تر به طراح محتوا بر می‌خوریم، چرا که محتوا در کشورمان وضع درستی ندارد و بسیار مانده تا چنین سِمتی در کسب و کارهای ایرانی به روی کار بیاید که کسی باشد به عنوان طراح محتوا تا در کنار استراتژیست محتوا به دنبال کیفیت بیش‌تر و نگاه هنرمندانه باشد و در آن‌چه انجام می‌دهد هم از متن سررشته داشته باشد و هم تصویر را بفهمد و هم‌زمان بداند راه و رسمِ برون‌سپاری چی است.

طراح محتوا در سازمان‌های بزرگ شبیه به مدیر استراتژی کسب و کار عمل می‌کند، به اطلاعات حیاتی کسب و کار دسترسی دارد و در مورد مسیری که سازمان قرار است طی کند نظر می‌دهد و گاهی تصمیم می‌گیرد.

تفاوت یو ایکس رایتینگ و کپی رایتینگ - تفاوت یو ایکس رایتر و کپی رایتر

حرف آخر یا شباهت‌های نویسنده UX و کپی رایتر

قبل از حرف آخر باید این را بنویسم که ما نویسنده UX و کپی رایتر را با هم اشتباه می‌گیریم چون هر دو می‌نویسند و این اشتباه را به این دلیل مرتکب می‌شویم که سازمان‌هایی که در آن‌ها فعالیت می‌کنیم یا می‌بینیم خودشان در تعریف نقش‌های‌شان هنوز دقیق عمل نمی‌کنند و در کسب و کارهای شبیه به هم حتی اسامی مشترک کم می‌بینید، چه رسد به شرح وظایف شبیه به هم و مانند این‌ها.

به جز سازمان‌ها باید این را هم بدانید که ما هم به عنوان مخاطب میانه‌مان با نوشتن میانه‌ی خوبی نیست و این خوب نبودن در میان ما ایرانی‌ها سابقه‌ای طولانی دارد و یکی از راه‌های برون‌رفت از این وضعیت نوشتن و بیش‌تر نوشتن در مورد موضوعاتی است که از آن‌ها با خبریم. مثل ما در خانه یو ایکس رایتینگ که سعی می‌کنیم تنها در مورد تخصص‌مان بنویسیم.

حرف آخر هم این که اگر در مورد نویسنده UX و کپی رایتر نظر دیگری دارید برای ما بنویسید

+ آخرین نوشته‌های این نویسنده

من در خلاصه‌ترین شکل ممکن می‌دانم که چگونه باید بنویسم. می‌دانم چه‌طور چیزی که نمی‌دانم را بفهمم، بررسی کنم، پیچیده‌گی را ساده کنم و مخاطب را به آنچه می‌خواهد نزدیک و نزدیک‌تر کنم.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
این را برای یک دوست بفرست