فنون یو ایکس رایتینگ

واژه‌دان؛ ابزاری مفید برای تجربه‌نویسان و نویسندگان

دان vajedan

پیش‌تر گفته بودیم که تسلط بر واژگان و در اختیار داشتنِ دایرۀ وسیعِ واژگانی تا چه میزان بر کارِ نویسندگی اثرگذار است. فرقی ندارد نویسنده تجربه کاربر باشید یا نویسندۀ رمان یا آگهی‌نگار، در هر حال، نویسنده‌ای که واژگانِ بیشتری در حافظه دارد، مثلِ معماری‌ست که مصالحِ متنوع‌تر با قابلیت‌های مختلف در اختیار دارد.
در ادامه شما را با واژه‌دان آشنا می‌کنیم، ابزاری مفید برای تجربه‌نویسان و نویسندگان که آن‌ها را در توسعۀ دایرۀ واژگانی همیاری می‌کند. واژه دان کارِ نویسنده را آسان و شما را (در مواقعی که زمان کم است) از مراجعۀ جدا جدا به فرهنگ‌های مختلف بی‌نیاز می‌کند.

واژه‌دان چیست و چطور به کمک ما می‌آید؟

در وب‌سایت واژه‌دان آمده است:

واژه‌دان با جستجویِ سریع در لغت‌نامه‌هایِ معتبرِ فارسی کمک می‌کند زیباتر بنویسید و اسیرِ واژه‌هایِ تکراری نشوید. با این برنامه می‌توانید مترادف و متضادِ کلماتِ فارسی را پیدا کنید. بینِ حجمِ عظیمی از اشعارِ فارسی جستجو کنید. از سرهم‌نویسی یا جدانویسیِ کلمات (کتابخانه یا کتاب‌خانه) مطلع شوید. معادلِ فارسیِ کلمات بیگانه را پیدا کنید. این برنامه نیاز به مراجعه به فرهنگ‌هایِ چاپی را تا حدِ زیادی کاهش می‌دهد و برای کسانی که به زیبانوشتن اهمیت می‌دهند کاربردهایِ فراوانی دارد.

از وب‌سایت واژه‌دان

واژه‌دان یک نرم‌افزار سبک است. بعد از نصب می‌توانید واژۀ دلخواه را به آن بدهید و همزمان به واژگان مترادف، واژگان سره، واژگان هم‌طیفِ آن کلمه دسترسی پیدا کنید.

واژه‌دان - واژه دان
هر کلمه‌ای که انتخاب می‌کنیم باید با لحن و مضمون متناسب باشد. واژه‌دان در این کار به ما کمک می‌کند.

یک دستیار فوری برای نیازهای فوری

اگر بخواهید یک آینه را به دیوار وصل کنید بخش‌های مختلفِ جعبۀ ابزار را به‌دنبالِ متّۀ مناسب، رول‌پلاک و پیچ مناسب می‌گردید.

از گذشته تا امروز نویسندگان برای پیدا کردن واژگان مناسب همین کار را با فرهنگ‌ها و کتاب‌ها انجام داده و می‌دهند. هر متنی واژگانِ متناسب با خودش را می‌طلبد. واژه‌دان به شما کمک می‌کند در سریع‌ترین زمان به طیف وسیعی از واژگان برسید و متناسب‌ترین را انتخاب کنید.

برخی از ویژگی‌های این ابزار:

 • آفلاین – بدونِ نیاز به اینترنت
 • رایگان و متن‌باز
 • امکانِ ذخیرۀ واژه‌هایِ موردپسند
 • جستجوی مستقیمِ عبارات در گوگل
 • ذخیرهٔ تاریخچۀ جستجوها
 • تکمیلِ خودکارِ براساسِ تاریخچۀ جستجوها
 • امکانِ جستجو در چند پنجره
 • امکانِ پین‌کردنِ پنجرۀ جستجو

پیشنهادی برای شما

علاوه بر اینکه پیشنهاد می‌کنیم از واژه دان در کارتان کمک بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم مبلغی را برای حمایت از این پروژۀ ارزشمند در نظر بگیرید. مطمئناً حمایتِ کاربرانِ این نرم‌افزار قوّت‌قلبی برای برنامه‌نویسِ خوش‌ذوقش خواهد بود.

هم‌رسانی
نویسنده و تجربه‌نویس
نویسنده و تجربه‌نویس
داستان‌نویسی که با تجربه‌نویسی گذران می‌کند. من برای هموارکردن مسیر تجربه کاربران می‌نویسم. برای یوایکس رایتر شدن، مهارت نویسندگی کافی نیست. اینجا جهانِ طراحی‌ برای انسان است.
راه‌های ارتباطی:
دیدگاه ها
محمد صلاحی
11 ماه

بسیار کاربردی و جالب. تشکر از شما

سیدایوب کوکبی
11 ماه

سلام.
بهتر از من واژه‌دان رو توضیح دادید 🙂
حمایت خانه‌یِ تجربه‌نویسی از واژه‌دان باعثِ افتخارِ بنده است.
سپاسگزارم.

  سلام و ارادت
  ما از شما ممنونیم که چنین پروژۀ ارزشمندی را راه‌اندازی کرده‌اید.
  از وجود فردِ دغدغه‌مندی مانند شما خوش‌وقتیم.

شما بگویید

همرسانی