درباره یوایکس رایتینگ

+20 نکته: همه چیز در تعریف یو ایکس رایتینگ

همه چیز درباره یوایکس رایتینگ - سوالات متداول درباره یو ایکس رایتینگ ux writing

پیش‌تر در مجلۀ یوایکس رایتینگ به‌طور مفصل تعریف یو ایکس رایتینگ را ارائه دادیم و دربارۀ تجربه‌نویسی و چیستی یوایکس رایتینگ نوشته‌ایم. در اینجا تلاش می‌کنیم به‌مرور به پرسش‌های رایج درباره یوایکس رایتینگ پاسخ بدهیم تا جزئیات مختلف درباره متن تجربه کاربر شفاف شود.

شما هم اگر پرسشی درباره تجربه‌نویسی دارید می‌توانید در بخش نظرات بپرسید تا پاسخ مناسب را پیدا و منتشر کنیم.

تعریف یو ایکس رایتینگ

پرسش‌های متداول در تعریف یو ایکس رایتینگ (نویسندگی تجربه کاربری چیست)

تجربه‌نویسی یا یو ایکس رایتینگ چیست

تجربه‌نویسی (یوایکس رایتینگ) یا نویسندگی متن تجربه کاربر به نوشتن محتوای درون محصولات دیجیتال یا فیزیکی اعم از میکروکپی، راهنما، متن دکمه‌ها و… گفته می‌شود. هدف از یو ایکس رایتینگ هموار کردن مسیر بهره‌مندی کاربر از محصول است. UX Writing یکی از فعالیت‌های مرتبط با طراحی محصول و طراحی تجربه کاربر است.

متن تجربه کاربر یا متن تجربه کاربری چیست

هر متن درون‌محصولی که با هدف راهنمایی کاربر یا ساده‌سازی استفاده از محصول نوشته شده باشد یک متن تجربه کاربر است. این متن ممکن است متن راهنما، متن دکمه، پیام‌ها و… را شامل شود. هدف از نگارش متن تجربه کاربر کمک به استفادۀ بهتر و ساده‌تر از محصول است. متن‌های بلند و نیمه‌بلند که با اهدافی دیگر نوشته می‌شوند جزو متن تجربه کاربر نیستند.

یوایکس رایتر کیست

یوایکس رایتر یا به‌فارسی: تجربه‌نویس یا نویسنده تجربه کاربر یک طراح است، طراحی که با کلمات تجربه کاربری را طراحی می‌کند. او فردی با مهارت‌های نویسندگی، تحقیق، کار با نرم‌افزارهای گرافیکی و رابط‌های کاربری ویژۀ طراحی Prototype یا وایرفریم است که در کنار تیم طراحی محصول، بخش مرتبط با متن تجربه کاربر را برعهده می‌گیرد.

تفاوت یو ایکس رایتر و کپی رایتر

یک نویسنده می‌تواند همزمان کپی‌رایتر و یوایکس رایتر باشد، به‌شرطی که تفاوت‌های این دو را بشناسد. متن تجربه کاربر با هدف راهنمایی برای انجام (تصمیم‌سازی، حرکت‌دادن، هموارسازی مسیر) نوشته می‌شود، حال آنکه متن تبلیغاتی با هدف خوانده‌شدن و فهمیده‌شدن و اثرگذاری نوشته می‌شود. یوایکس رایتینگ خوب بی‌آنکه جلب توجه کند به کاربر کمک می‌کند. اطلاعات بیشتر…

تفاوت یو ایکس رایتینگ و یو ایکس کپی رایتینگ

در برخی محصولات مرز باریکی میان یوایکس رایتینگ با متنِ راهنمایی که با هدف تبلیغ نوشته شده وجود دارد. گونۀ دوم را یوایکس کپی‌رایتینگ می‌خوانیم. زمانی که می‌خواهید با یک بنر یا پیام، کاربر را دعوت به کاری ویژه کنید که جنبۀ بازاریابی دارد، یوایکس کپی‌رایتینگ انجام می‌دهید. به‌طور کلی یوایکس رایتینگ از هرگونه جنبۀ تبلیغاتی آشکار یا پنهان پاکیزه است، مگر در تکنیک‌های Dark Patterns طراحی که در کمپانی‌هایی مانند فیس‌بوک (و زیرمجموعه‌ها) رایج است.

ابزار کار نویسنده تجربه کاربر UX Writer

به‌طور منطقی ابزار کار یوایکس رایتر و طراح نباید از هم متفاوت باشد. یک یوایکس رایتر می‌تواند ابزار شخصی برای بخش شخصی کارش (مثل یادداشت‌برداری و…) انتخاب کند، اما در زمان کار مشترک روی پیش‌طرح یا طرح نهایی، کار در ابزار مشترک ضروری‌ست. آشنایی با ابزار کار تجربه‌نویس

دستمزد و درآمد یو ایکس رایتر

در آغاز راه پیش‌بینی می‌شد رقم دستمزد نویسنده تجربه کاربر چیزی هم‌ردۀ طراح تجربه کاربر باشد. بر اساس آخرین تخمین‌ها حقوق و دستمزد یوایکس رایتر ممکن است بین ۵۹٬۰۰۰ تا ۱۲۸٬۰۰۰ دلار در کشورهای توسعه‌یافته باشد. درآمد یوایکس رایتر در ایران بسته به نوع کار و کارفرما متفاوت است. به‌طور کلی این حرفه یک حرفۀ گران محسوب می‌شود.

چه محصولی به متن تجربه کاربر نیاز دارد؟

هر محصول برای انسان طراحی می‌شود. انواع محصول فیزیکی یا دیجیتال برای رقم‌زدن بهترین تجربه برای کاربران‌شان به طراحی خوب و متن تجربه کاربر خوب نیاز دارند. هیچ محصولی از یوایکس رایتینگ دقیق، به‌جا و مؤثر بی‌نیاز نیست.

مهارت‌های یو ایکس رایتینگ – ux writing

نویسنده‌بودن کافی نیست. مهارت‌های تجربه‌نویس گسترده است. یوایکس رایتر خوب علاوه بر فن نویسندگی و شناخت لحن و ادبیات مختلف و توانایی نوشتن به سبک‌های متنوع، می‌بایست دارای درک بصری و توانایی بهره‌گیری از نرم‌افزارهای گرافیکی باشد. آشنایی با نکات طلایی در تجربه‌نویسی…

استخدام یو ایکس رایتر

استخدام یوایکس رایتر در کمپانی‌های بزرگی مانند گوگل، دراپ‌باکس، نت‌فلیکس، اسپاتیفای، آمازون و… شدت و وسعت بسیاری دارد. Booking.com در عرض یک سال تیم یوایکس رایتینگ خود را از ۲۰ به ۶۰ نفر توسعه داد. برای استخدام نویسنده تجربه کاربر می‌بایست سراغ متخصصانی را گرفت که دید و اشراف درستی به موضوع تجربه کاربر دارند. نویسنده‌بودن لازم است اما کافی نیست.

تجربه‌نویس یا یو ایکس رایتر یا ux writer؟

در زبان فارسی به‌جای مفهوم User Experience و مخفف آن یعنی UX از تجربه کاربر استفاده می‌شود. طراح تجربه کاربر معادل UX Designer است و به همین ترتیب از تجربه‌نویس یا نویسنده تجربه کاربر به‌جای UX Writer استفاده می‌کنیم. هیچ اصراری بر استفاده از شکل فارگلیسی یا آوانگاری یوایکس رایتر وجود ندارد. اما در صورت لزوم بهتر است از صورت نوشتاری یوایکس رایتر و یوایکس رایتینگ تبعیت کنیم و میان یو+ایکس فاصله یا خط نگذاریم.

تجربه‌نویس UX Writer چطور کار می‌کند؟

نویسنده تجربه کاربر برای شروع کار به اطلاعات هویتی کسب‌وکار و محصول نظیر هویت برند، مشتریان (Persona) و داده‌هایی دربارۀ کارکرد محصول، تحقیقات محصول، تست کاربردپذیری، نقشه سفر مشتری و… نیازمند است. هرچه محصول پیچیده‌تر باشد، یوایکس رایتر و مدیر محصول به همکاری و تعامل جدی‌تر و عمیق‌تری نیاز خواهند داشت. فرایند با بررسی محصول آغاز خواهد شد. در ادامه روی پیش‌طرح (Wireframe) یا UI کار مشترک انجام می‌شود. نوشته‌ها ارزیابی می‌شوند. نسخۀ نهایی پس از انتشار ممکن است باز هم به بازنگری نیاز داشته باشد. لزوم بازنگری پس از تحلیل و ارزیابی و داده‌کاوی مشخص می‌شود.

چطور تجربه‌نویس (یو ایکس رایتر) شویم؟

به دست آوردن مهارت‌های ضروری یو ایکس رایتینگ به شما کمک می‌کند تا به‌سمت توسعۀ مهارت در زمینۀ تجربه‌نویسی پیش بروید. و سپس می‌توانید از راهنمایی‌های کاربردی برای تجربه‌نویس شدن بهره ببرید.

ریزه‌نوشته یا میکروکپی چیست؟

میکروکپی یا به‌فارسی ریزه‌نوشته متن‌های کوتاه، شفاف و ساده‌ای هستند که کاربر را برای انجام کار مرتبط با محصول راهنمایی می‌کنند. ریزه‌نوشته‌ها برای کمک به انجام یک عمل یا رفتار درست نوشته می‌شوند. میکروکپی نباید باعث ایجاد دست‌انداز در بهره‌گیری از محصول شود. به همین دلیل کاربران در عین خواندن هر روزۀ میکروکپی‌ها، هرگز آن‌ها را به‌خاطر نمی‌سپرند.

تجربه‌نویس از چه مرحله‌ای به تیم طراحی اضافه می‌شود؟

بهترین زمان برای عضویت یو ایکس رایتر در تیم طراحی مرحلۀ شروع تحقیقات و طراحی پیش‌طرح‌هاست.
تجربه‌نویس هم به داده‌کاوی‌های مرتبط با محصول/کابران محصول تکیه می‌کند و می‌تواند پیشنهادهایی برای بهبود روند ارائه کند. اطلاعات بیشتر…

ارتباط یو ایکس رایتینگ با لحن و صدای محصول و هویت برند/محصول

کار تجربه‌نویسی (یو ایکس رایتینگ) با طراحی لحن یا مشارکت در طراحی لحن آغاز می‌شود. متن تجربه کاربر همواره باید به لحن و صدای محصول/برند وفادار باشد. بنابراین یکی از مهمترین پیش‌نیازهای تجربه‌نویسی اشراف بر Tone Of Voice یک محصول یا برند است. بیشتر بدانید….

مهمترین هدف متن تجربه کاربر چیست؟

متن تجربه کاربر باید کاربر را به‌سهولت راهنمایی کند. مهمترین هدف یو ایکس رایتینگ راهنمایی‌کردن بدونِ هرگونه جلب توجه است. اطلاعات بیشتر…

مهمترین ویژگی‌های متن تجربه کاربر چیست؟

ارکان اصلی UX Writing - اصول اساسی در نوشتن متن تجربه کاربری - نکته یو ایکس رایتینگ - چطور متن تجربه کاربر بنویسیم

سادگی، شفافیت، کاربردی‌بودن و داشتن تفکر طراحانه چهار ویژگی اساسی متن تجربه کاربر است.

کوتاه‌نویسی در یواکس رایتینگ تا چه میزان مجاز است؟

کوتاه‌نویسی در یو ایکس رایتینگ نباید افراطی باشد. متن تجربه کاربر را باید از هر واژه و حرف اضافه پاکیزه کرد. اما در کوتاه‌نویسی نباید دچار افراط شد. هدف اصلی راهنمایی کاربر است. بنابراین باید به‌اندازه نوشت.

کارکرد صدا در طراحی محتوای تجربه کاربر

در برخی موارد آواها و ویژگی‌های صوتی می‌تواند به‌عنوان یک ابزار کمکی به خدمت یوایکس رایتینگ و طراحی محصول در آید. به این معنی که یک آوا با شرطی‌کردن ذهن کاربر، پیامی را به او منتقل کند.

انواع پیام خطا در طراحی تجربه کاربر

سه الگوی اصلی پیام خطا در طراحی تجربه کاربر وجود دارد. هر یک از این الگوها کارکردها و اقتضائاتی دارند. آشنایی با انواع پیام خطا در طراحی تجربه کاربر

تجربه‌نویسی در ۱۰ پرده

چکیده‌ای از متن‌های بالا را در ۱۰ پرده ببینید:

https://www.slideshare.net/HesamMotahari/ss-249007970

هم‌رسانی
نویسنده و تجربه‌نویس
نویسنده و تجربه‌نویس
داستان‌نویسی که با تجربه‌نویسی گذران می‌کند. من برای هموارکردن مسیر تجربه کاربران می‌نویسم. برای یوایکس رایتر شدن، مهارت نویسندگی کافی نیست. اینجا جهانِ طراحی‌ برای انسان است.
راه‌های ارتباطی:
برچسب‌ها:
ریزه‌نوشته
دیدگاه ها
اولین باشید ...
شما بگویید

همرسانی